KAI Orjinals Made in Japan

SAMURAY KILICI GELENEĞİNDEN DOĞMUŞTUR

Kai, bir Japon markası

Moda, yaşam tarzı, medya dünyası – Japonya zamanının ilerisindedir. Geliştirilecek olan her ne olursa olsun, o şey Tokyo’da zaten vardır. Japon ürünleri dünyanın her yerinde yoğun talep görürler. Uyum, minimalizm ve fonksiyon, bu Uzakdoğu harmanı ile yüksek kalitede birleşince ortaya çok sayıda popüler yaşam tarzı ürünü çıkar. Kai ürünleri, yüksek derecedeki bilinirlikleriyle Japonya’da uzun zamandır kült statüsündedir. 1908 yılında Seki’de kurulan şirket, 100 yıl boyunca kesici aletler geliştirip satmıştır ve bu ürünler mükemmel bir keskinliğe ve işlevselliğe sahiptir.

Kai - 100 yılı aşkın gelenek

1908 yılında Seki’de kurulan Kai grup, bıçakçılık alanında 100 yıl öncesine uzanan bir geleneğe sahiptir. Üstün işlevselliği, keskinliği ve dayanıklılığı ile ünlüdür. Bu özellikler Kai ürünlerini dünyanın en iyileri arasında yerleştirmiştir. Ürün yelpazesi 10000’den fazla çeşit içerir. Avrupa pazarında, yüksek kalitedeki ürünlerimiz dört farklı alana odaklanmıştır. Ortak payda olan kalite ve mükemmellik yüzlerce yıllık geleneğe ve Japon Samuray kılıcı yapımı kültürüne dayanır.

  

KAI Bıçak Serileri

 

Kai Tim Mälzer Kamagata Serisi


Kamagatalogo

7 Farklı Model Tim Mälzer Kamagata Sertlik 57 ±1 HRC Hybrid (Melez) Şef Bıçağı 7.0“

 

Kai Seki Magoroku Shoso Serisi


SHOSOlogo

10 Farklı Model Seki Magoroku Shoso Sertlik 58 ±1 HRC Şef Bıçağı 8.25“

 

Kai Wasabi Black Serisi


WASABIlogo

17 Farklı Model Wasabi Black Sertlik 58 ±1 HRC Deba 8.25“ 

Kai Vintage Serisi


VİNTAGElogo

7 Farklı Model Seki Magoroku Vintage Sertlik 59 ±1 HRC Ekmek bıçağı 9.0“

 

Kai Shun Serisi


SHUN CLASSIClogo

28 Farklı Model Shun Classic Sertlik 61 ±1 HRC Şef bıçağı 8.0“

 

Kai Shun Kaji Serisi

SHUN KAJIlogo

7 Farklı Model Shun Kaji Sertlik 64 ±1 HRC Dilimleme bıçağı 9.0“

 

Kai Shun Premier Serisi


SHUN PREMİERlogo

13 Farklı Model Shun Premier Tim Mälzer Sertlik 61 ±1 HRC Santoku 7.0“

 

Kai Shun Nagare Serisi


SHUN NAGARElogo

6 Farklı Model Shun Nagare Sertlik 61 ±1 HRC Chef's Knife 8.0“

 

Kai Pro Sho Serisi


PRO SHOlogo

7 Farklı Model Shun Pro Sho Sertlik 61 ±1 HRC Usuba 6.5“

 

Kai Composite Serisi


COMPOSITElogo

8 Farklı Model Seki Magoroku Composite Sertlik 61 ±1 HRC Nakiri 6.5“

 

Kai Redwood Serisi


RED WOODlogo

12 Farklı Model Seki Magoroku Red Wood Sertlik 58 ±1 HRC Deba 8.25“

 

Kai Shi Hou Serisi


SHİ HOUlogo

Sınırlı Üretim Bıçak Sertlik 64 ±1 HRC Shi hou 3 Şef bıçağı 8.5"

 

Kai Michel Bras Serisi


MİCHEL BRASlogo

10 Farklı Model Sertlik 61 ±1 HRC Michel Bras No.10 7.8"

 

 

 

Kai Junior Serisi


JUNİORlogo

1 Farklı Model Tim Mälzer Junior (Çocuk) Mutfak Bıçağı Sertlik 58 ±1 HRC

 

Kai Pure Komachi 2 Serisi


PURE KOMACHİ2logo

7 Farklı Model Pure Komachi 2 Sertlik 53 ±1 HRC Şef bıçağı 8.0“

 

Kai Whetstones


WHETSTONESlogo

8 Farklı Model Combination Whetstone Grain 300/1000 Bileme Taşı

 

 

Kai Bileme Makineleri


SHARPENERSlogo

2 Farklı Model Shun Electric Wet Sharpener

 

Kai Bıçak Çantaları


KNIFE BAGSlogo

2 Farklı Model Shun Knife Bag 0781

 

 

Japon Bıçak Tipleri

I. SANTOKU

Santoku’nun Japonca anlamı: üç avantaj. Santoku, Avrupa Şef bıçakları gibi çok-amaçlı bıçakların geleneksel Japon şeklidir. «Üç avantaj» ismi üç genel uygulama olanağından gelir: balık, et ve sebze kesme. 


KAI Santoku Form
 

II. NAKIRI

 Nakiri’nin Japonca anlamı: sebze kesici. Nakiri, Japon sebze bıçaklarının geleneksel şeklidir ve genellikle her tür sebzenin kesiminde kullanılır. Nacağa benzeyen şekline rağmen, bu bıçak, kemik parçalamak için uygun değildir. KAI Nakiri Form

III. YANAGIBA

Yanagiba’nın Japonca anlamı: söğüt yaprağı bıçağı. Yanagiba Japonya’da geleneksel olarak dilimleme bıçağı olarak kullanılır. İnce ve uzun bıçağı sayesinde, Sushi ve Sashimi hazırlarken malzemeleri zar inceliğinde kesmeye uygundur. Bu bıçak, sanatsal ve daha da önemlisi, kusursuz ve pürüzsüz kesme performansını garanti eder. Bıçağın boyu ve şekli uzun ve devamlı kesme hareketine imkan verir. KAI Yanagiba Form

IV. DEBA

Deba’nın Japonca anlamı: çıkıntı bıçağı. Deba Japonya’da geleneksel olarak nacak (el baltası) olarak kullanılır. Bu sağlam ve ağır bıçak, tek bir kesici kenarı olan güçlü, geniş bir bıçağa sahiptir. Bıçağın önü genellikle balık filetosu için kullanılır. Bıçağın arka tarafı daha güçlüdür ve diğer uygulamaların yanı sıra, küçük tavuk ve balık kemiklerini parçalamakta kullanılır. KAI Deba Form

Bileme Talimatları

Bileme taşı, kullanılmadan önce 10 dakika kadar suda bekletilmelidir. Bileme işlemi boyunca taşın daima hafifçe ıslak olmasına dikkat edin. Asimetrik bıçaklar: önce bilenmiş yüzü bileme taşına yerleştirin. Üretici tarafından tavsiye edilen açıyı kullanın. Bıçağı, kenarına doğru baskı uygulayarak ve bıçağı geri çekerken baskıyı kaldırarak, bileme taşıyla 45°lik bir açı (mümkün olan en geniş yüzeyi elde etmek için) oluşturacak şekilde bileyin. Bu işlem bıçağın bütün parçalarında orantılı olarak tekrar edilmelidir. Bilenmiş taraf bittiğinde, bıçağı ters çevirin ve işlemi yukarıda tarif edildiği şekilde ama daha az sıklıkta – 1/10 yeterli olacaktır – bu yüzde de tekrarlayın.KAI Bileme Klavuzu Çift tarafı bilenmiş namlular 

a. Namlunun bir yüzünü bileme taşının üzerine yerleştirin.
b. Bıçak namlusunun uç kısmından başlayın. Bıçağı bileme taşına 15 derecelik açı yapacak şekilde yerleştirdikten sonra, namlu kısmının ağzını hafifçe bastırarak ileriden geriye doğru hareket ettirin. Pürüzsüz bir kenar elde edene kadar bu işlemi sürdürün.
c. Bıçağı çevirin ve yukarıda açıklanan şekilde namlunun diğer yüzünü bileyin. Namlunun her iki yanında da aynı sayıda bileme hareketi yapmaya dikkat edin. Ayrıca simetrik bir biçimde bilenmiş bir bıçak ağzı elde edebilmek için sürekli aynı açıda bileme yapılması önemlidir.
d. Bıçak ve bileme taşını sıcak suda dikkatlice yıkayın.
 KAI Bileme Klavuzu 2

Tek tarafı bilenmiş namlular

a. Önce namlunun bilenmiş olan yüzünü bileme taşının üzerine yerleştirin.

b. Bıçak namlusunun uç kısmından başlayın. Bıçağı bileme taşına 45° derecelik açı yapacak şekilde yerleştirdikten sonra, namlu kısmının ağzını hafifçe bastırarak ileriden geriye doğru hareket ettirin. Pürüzsüz bir kenar elde edene kadar bu işlemi sürdürün.

c. Bıçağı çevirin. Namlunun bu yüzünü bileme taşının üzerine düz biçimde yatırın ve bıçak ağzının diğer tarafını bilediğiniz şekilde - ancak bu tarafta diğer yüze uyguladığınız bileme sayısının 1/10'u kadar - işlemi tekrar edin.

d. Bıçak ve bileme taşını sıcak suda dikkatlice yıkayın.

Bakım

En yüksek kalitedeki bıçaklarımızın keskinliklerini daha uzun süre koruyabilmeleri için bir miktar bakım gerekir. Bıçaklarınızı ilk kez kullanmadan önce sıcak suyla temizleyin. Her kullanımdan sonra suyun altında temizleyin ve yumuşak bir bezle kurulayın; aşındırıcı, sert içerikli temizlik maddeleri kullanmayın. Güvenliğiniz için daima bıçağı bir havlu ya da bez ile bıçağın sırtından kenarına doğru silin. Limon suyu gibi aşındırıcı maddelerin kullanımının ardından hemen yıkayarak temizleyin. 

Bıçakları asla bulaşık makinesinde yıkamayın. Bu hem materyaline hem de kenarının keskinliğine zarar verir. Asla cam ya da granit kesme tahtalarının üzerinde kesim yapmayın. Bunları temizlemek daha kolay olabilir ancak en sert çeliğin bile tahrip olmasına sebep olacaklardır. Sadece ahşap veya orta sertlikteki sentetik kesme tahtalarını kullanın. Doğal ahşap sapları olan bıçakları uzun süre suda bırakmayın. Zaman zaman sapını doğal bir bitki yağı ile yağlayın. Bıçağı saklarken kenarının diğer metal nesnelerle temas etmemesine dikkat edin. Bu şekilde kenarının zarar görmesini engellersiniz. 

Keseceğiniz cisimlerde bıçak ağzının sert malzemeye çarpmamasına daima dikkat edin. Kemik, dondurulmuş gıdalar veya benzeri sert cisimleri keserken bıçağın ağzı zarar görebilir. 

Bıçakları bir bıçak bloğunda, ahşap çekmece yuvasında veya duvara monte edilmiş mıknatıslı bir panoda saklayın; Japon bıçaklarını saklamanın en iyi yolu, ahşap kılıf kullanmaktır.

Malzeme bilgisi

Şam / Damascus Çeliği: - bu bağlamda, modern üretim şekli açısından - çelik bir çekirdek üzerine işlenen çok sayıdaki görünür katmandan oluşan bir alaşım biçimindedir. Modern Şam çeliğinin üretiminde kullanılan temel malzeme, eşlik eden malzeme açısından farklı içeriklere sahip olan çeliklerdir. Zıt özelliklere sahip farklı çelik türlerinin bir arada kullanılması özellikle sert ve aynı zamanda esneyebilen türde bir çelik üretimini mümkün kılmaktadır.

VG 2 Çeliği: (58 ±1 HRC) esneklik ve dayanıklılığı açısından öne çıkan bir Japon çelik türüdür. Yüksek seviyedeki krom içeriği sayesinde namlu kısmında kullanılan çelik bozunma ve körelmeye karşı özellikle dayanıklıdır.

VG 10 Çeliği: (61 ±1 HRC) üstün özellikleri nedeniyle "altın çelik" olarak da anılan, yüksek performanslı, klasik türde bir Japon çeliğidir. Paslanmaz özellikte, yoğun karbon içeriği bulunan, yüksek kaliteli bir çelik ürünüdür. Bu özelliği sayesinde diğer paslanmaz çelik türlerinin aksine çok daha iyi haddelenebilmektedir. Ayrıca VG 10'un keskinlik koruma kabiliyeti de özellikte yüksektir.

VG MAX Çeliği: (61 ±1 HRC) VG 10 çeliğinin özellikleri daha da iyileştirilerek üretilir. VG 10'a oranla daha yüksek krom ve vanadium içeriği barındıran bu çelik, keskinliğini koruma ve bozunmaya karşı dayanıklılık açısından daha kabiliyetlidir. Daha yüksek karbon içeriği sayesinde diğer çelik türlerine oranla daha serttir.

6A/1K6 Çeliği: Yeni geliştirilmiş olan bir çeliktir (56 ±1 HRC). Bu malzemeden üretilen namlu kısımları, yüksek krom içeriği sayesinde bozunmaya karşı daha dayanıklıdır. Çok saf yapılı bir paslanmaz çelik türüdür. Yüksek karbon içeriği sayesinde, keskinliğini koruma kabiliyeti artmıştır.

SUS420J2 Çeliği: (54 ±1 HRC) yüksek seviyede krom (%13) ve orta seviyede karbon (%0,3) içeren, bozunmaya karşı dayanıklı bir paslanmaz çelik türüdür.

HRC: Rockwell'in C skalasına göre gerçekleştirilen sertlik testlerini ifade etmekte olup, özellikle sert malzemeler için kullanılmaktadır. Bir malzemenin Rockwell sertlik değeri, test cisminin test edilen malzemeye batma derinliğine göre belirlenir. (Elmas, 100 HRC referans değeriyle en sert malzemedir.)

Pakka Ahşap: Belirli bir ahşap türünden ziyade lamine edilerek yüksek kaliteli reçinelerle birbirine bağlanan emprenye ahşaplar için kullanılan genel bir terimdir; sap kısmının sağlam olmasını sağlar, nem ve yiyecekler karşısında uzun süreli dayanıklılık temin eder.

Kullanma

İlk kullanımdan önce bıçakları sıcak suyla yıkayın. Her kullanımdan sonra, bıçakları (hafif bir deterjanla) hemen yıkamaya ve ardından yumuşak bir bezle kurulamaya özen gösterin. Özellikle asitli yiyeceklerle temas sonrasında bıçakları hemen yıkayın. 

Kendi güvenliğiniz açısından bıçağı her zaman bir mutfak bezi ya da havlu yardımıyla keskin olmayan sırt tarafından dışarıya doğru silin. 

Bıçakları hiçbir zaman bulaşık makinesinde yıkamayın. Malzemeyi korumak ve keskinliğin uzun süreli olmasını sağlamak için bıçakları her zaman sadece elde yıkayın. 

Kesme altlığı olarak kesme tahtası ya da orta sertlikte plastik altlıkları kullanmanızı öneriyoruz. Bıçak ağzının hassasiyetine kalıcı zarar verebileceği için cam, taş ya da granit malzemeden üretilmiş ürünler kesme altlığı olmaya uygun değildir. 

Bıçaklar esas olarak kemik ve balık kılçığı ya da dondurulmuş yiyecekleri kesmeye uygun değildir. 

Bıçakları saklarken bıçak ağzının başka metalik eşyalarla temas etmemesine özen gösterin. Bu şekilde sıkça oluşabilen hasarların önüne geçebilirsiniz. 

Bıçakları en iyi bir bıçak bloğunda, ahşap bir çekmece içi düzenleyicisinde, ahşaptan üretilmiş mıknatıslı bir duvar tahtasında ya da bıçak koruyucu (ya da kılıf) içinde çekmecede muhafaza edebilirsiniz. 

Doğal ahşap sapı olan bıçakların uzun süre boyunca suda bekletilmemesine özen gösterin. Bıçak saplarını arada sırada doğal bir bitkisel yağ ya da kamelya yağıyla ovun.